• Conservation
  • Education
  • Policy
  • Lands
  • Centers and Events
  • About Us
Search
Close this search box.

School Programs

NH Audubon Distance Learning Lessons

Pre-recorded Wildlife Lesson Videos & Activities

Are you looking for an inexpensive way to engage your students with wildlife curricula that helps meet Next Generation Science Standards in your class? Would you like ready-to-go activities that accompany ~50 minute lesson videos whether you are teaching in-person or remotely? Experienced NH Audubon Educators are here to help!

New Opportunity Announcement for Nashua and Manchester teachers!

We are excited to announce that we were recently awarded a grant to support 30 classes with this remote programming in Manchester and Nashua at no cost. If you are a teacher or administrator in these regions, fill out this interest survey and we will follow up quickly to connect you with our programming:

Aimed at students in grades 1-6, each lesson package comes with:

Lesson Descriptions (For grades 3-6)

Animal Habitats

Join us as we explore the rich habitats which comprise the entire Granite State as well as learning about the three critical elements that all animals need to survive.

Students will be able to identify the main habitat types of New Hampshire as well as several native animals, understanding how they adapt to their surroundings, finding food, water and shelter.

Birds All Around Us

Characteristics and adaptations unique to birds will be explored, providing students with an in-depth understanding of three major bird groups while exploring where they might live.

Students will learn how to identify common backyard birds through visual and auditory clues.

Raptor Rapture

Get up-close and personal with NH’s raptors. Look into an owl’s eyes, check out the talons of the red-tailed hawk, and learn about the efficient hunting techniques of these birds of prey. Learn the basic biology and lifestyle of these great birds of prey.

Students will understand what makes a raptor unique in the bird world.

Food Chains

This program provides students with a systematic understanding of food chain and food web structures through model demonstration, vocabulary terms and activities to apply these concepts.

Students will further their learning and understanding with challenges to create their own food web models, as well as research animals in the habitats we visit.

NH Wildlife

From beavers to reptiles to birds, learn about NH's wildlife by looking at what they eat, where they live, and some of their predators. Take a closer look at the Barn owl, Painted Turtle, and the Pumpkinseed Sunfish.

Students will understand how wildlife are all connected.

Only $125 per Lesson or
Register all 5 Lessons for only $400!

Lesson Descriptions (For grades 1-2)

Beginner Botany

Did you know that plants are the only organisms on Earth capable of making their own food!? From the air we breathe to the clothes we wear, our relationship with plants far exceeds consumption.

Students will be able to: identify the basic parts and needs of a plant; explain why plants are important parts of our ecosystems; and identify by sight the three state species of plant (paper birch, purple lilac, pink lady slipper).

Interesting Insects

Creeping, crawling, leaping, flying, insects are all around us. Come explore these amazing creatures that make up more than 80% of the world's fauna!

Students will be able to: identify three characteristics of an insect, three insects in their community, and several commonly mistaken species of insects; and formulate at least one question about insects in their neighborhood.

Food Webs

Every living creature on Earth can thank the sun for providing the foods we eat. Explore the amazing food chains occurring in our ecoregion as we challenge ourselves to connect to the wild in this interactive Food Webs program.

Students will be able to: explain the difference between a food web and a food chain; comprehend and provide examples of the following terms: producer, consumer, decomposer, herbivore, carnivore, omnivore; and formulate a question regarding the interconnectedness of nature.

Only $125 per Lesson!

Sample Lesson Content

What does it cost?

Normally, our in-person costs for a class of 25 students are $145 plus mileage to get to your school. We’re offering these pre-recorded programs for $125 for a class of up to 30 students. We are also offering a package deal for all four lessons for just $400.

If costs are a barrier for your school, please reach out to our Education Coordinator, Shelby Morelli, at smorelli@nhaudubon.org or (603) 224-9909 ext. 333 for more information on how we can work with you.

Other FAQs